Študij kemije me je navdušil že takoj ob vstopu v prvi letnik Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo. Zanimali so me različni kemijski poskusi, od tega, kaj bo pokazala analiza vode, do poskusov pri mešanju različnih kemičnih spojin in podobno. Prav vsi čarovniški triki, tako sama poimenujem kemijske eksperimente, so se mi zdeli nekaj, pri čemer resnično uživam. Mama se je velikokrat pošalila, da sem že od malih nog prava čarovnica.
Laboratorijske vaje naravnost obožujem. Nikoli mi ni bilo odveč ure in ure nameniti zgolj za spremljanje rezultatov analiz, ki smo jih izvajali v sklopu študijskih obveznosti. Mogoče se bom komu zdela malce nora, vendar se občutka, ki me spremlja ob vstopu v laboratorij, z besedami ne da opisati. Gre res za čarovnijo.
Tokrat imam pred seboj prav posebno nalogo. Pri laboratorijskih vajah smo razdeljeni v dve skupini. Prva ima nalogo, da predstavi, kje v Sloveniji je voda najbolj trda. Vsem se nam sicer že dozdeva, kje bi to lahko bilo, vendar odgovora za enkrat še ne želimo povedati na glas. Skupina, v kateri sem tudi jaz, pa ima nalogo, da predstavi rezultate, ki jih bo pokazala analiza vode na območju Gorenjske.
Študentje višjih letnikov so nam povedali, da se analiza vode na tem območju sicer redno opravlja vsako leto. Zakaj je to pomembno? Prav oni so namreč že opazili, da so rezultati, ki jih da analiza vode, iz leta v leto drugačni. Skupaj s sošolci bomo skozi različne analize skušali priti do končnega sklepa, zakaj je tako. Preden se lotimo analize, pa je najprej treba izoblikovati nekaj hipotez, ki jih bomo v nadaljnjih korakih ovrgli ali potrdili.
Letos se bo analiza vode izvajala enkrat mesečno. Želimo namreč ugotoviti, ali se kakovost vode lahko spremeni v enem mesecu. Zavedamo se, da bo analiza vode od nas zahtevala dosti potrpljenja, saj se na rezultate čaka kar precej časa. Že danes lahko povem, da bodo rezultati znani komaj konec leta.