Verjetno ste že vsi kdaj slišali za sladkorno bolezen, kronično bolezen sodobnega časa, ki je med ljudmi vse pogostejša. Vzroke za nastanek pripisujemo povečanim ravnem sladkorja v krvi, ki je največkrat posledica nepravilnega delovanja trebušne slinavke. Ta je zadolžena za izločanje inzulina, ki poskrbi za sproščanje sladkorja v celice našega telesa.
Zaradi svoje kompleksnosti, pogostosti in zahtevne obravnave, je sladkorna bolezen danes velik zdravstveni problem. Če bolezen ignoriramo, potem nas čakajo resne posledice, saj bolezen lahko vpliva na delovanje številnih organov, kot so srce, ožilje, živčni sistem, oči in ledvica.
Dejavniki tveganja za sladkorno bolezen
Danes poznamo dva tipa sladkorne bolezni, in sicer sladkorna bolezen tip 1 in tip 2. Prva je lahko diagnosticirana že v otroštvu, druga, ki predstavlja 90 % vseh sladkornih bolezni, pa po 30. letu starosti. Ker so simptomi sladkorne bolezni pogosto neopazni, je toliko več pozornosti potrebno nameniti njenim dejavnikom tveganja.
Če že obstaja sladkorna bolezen v družini, potem obstaja toliko večje tveganje za to neprijetno bolezen. Tveganje se prav tako povečuje z leti in če imate povišan krvni tlak. K njenemu nastanku pa pripomore tudi previsoka telesna teža, kajenje, alkohol, lahko pa se pojavi le v obdobju nosečnosti, a po porodu izgine.
Kako ukrepati v primeru sladkorne bolezni?
Kadar prepoznate simptome kot so pogosto uriniranje, neprestana žeja, utrujenost, nenamerna izguba telesne teže, zamegljen vid, rane, ki se ne celijo ali srbečico okrog spolovila, potem je sladkorna bolezen zelo verjetna. V tem primeru je potrebno nujno ukrepanje in obisk pri zdravniku.
Glede na resnost bolezni in stopnjo napredovanja, se sladkorna bolezen zdravi z zdravili ali inzulinom. Če pa je bolezen šele v začetni fazi, vam bo zdravnik predpisal lahko le redno fizično aktivnost in uravnoteženo prehrano. Za izboljšanje urejenosti glikemije in vzdrževanje telesne teže se priporoča vsaj 300 minut zmerne tedenske aktivnosti.