Šele drugi teden na novem delovnem mestu in že dobim zadolžitev, da samostojno izvedem montažo solarnih panelov. Cel vikend sem razmišljal samo o tem kako se zadeve lotiti.
Samostojno še nisem bil sam na terenu, nervoza je velika. Naučil sem se, da solarni paneli zahtevajo skrbno načrtovanje in natančnost pri montaži, zato še enkrat preberem zapiske, ki sem jih naredil med svojim učenjem. S samo izbire lokacije montaže ne bo težav. Navadno in najbolj pogosto je to streha hiše, ki je obrnjena proti jugu. Moja naloga je edino izmeriti površino strehe, da preverim, če je dovolj prostora in pa ocenit moram nosilnost strehe, biti mora dovolj trdna, da bo nosila težo solarnih panelov in pa težo morebitnega zapadlega snega. Sledi montaža nosilcev na katere se pritrdijo solarni paneli, ki jih je potrebno trdno pritrditi na streho s posebnimi vijaki in tesnili, da preprečim puščanje. Nosilci morajo biti nastavljeni pod določenim kotom, da zajamejo čim več sončne svetlobe. Na postavljene nosilce so postavljeni solarni paneli, ki se pritrdijo s posebnimi sponkami, ki zagotavljajo stabilnost. Vsi morajo biti postavljeni v isto smer. Zdaj jih samo še povežem med seboj. Povezani so lahko v seriji ali vzporedno, pač odvisno od potreb sistema.
Nato se jih priključi na pretvornik, ki pretvori enosmerni v izmenični tok, ki je primeren za uporabo v gospodinjstvu. Pomembno je, da po opravljeni montaži še enkrat preverim vse povezave in izvedem teste napetosti. Pretvornik vklopim in preverim delovanje sistema. S tem je moje delo opravljeno. Tako na papirju, v soboto zvečer, udobno nameščen na sedežni, je vse videti tako preprosto. V ponedeljek dopoldan bo vse drugače. Natisnem še navodila za vzdrževanje, ki jih bom pustil pri stranki. Da bodo solarni paneli dolgoročna naložba je pomembno redno čiščenje in pregledovanje sistema. Pospravim zapiske, vem, da bo delo opravljeno, saj imam dovolj tehničnega znanja, da bodo solarni paneli pravilno nameščeni.